AKTUALNOŚCIOd dnia 3 czerwca 2024 r. ruszają zapisy do świetlicy szkolnej na rok szkolny 2024/2025.


Aktualizacja adresu e-mail

Historia

Początki miejscowości Orły sięgają roku 1920, kiedy to realizując reformę rolną dokonano parcelacji dużych majątków ziemskich. W wyniku tych przekształceń powstała osada, która otrzymała nazwę Orły (jeden z pierwszych osadników Hieronim Kołcz miał powiedzieć "zlecieliśmy się z różnych stron jak orły" i od tych słów wzięła się nazwa nowej wsi). W związku z utworzeniem nowej miejscowości, zaistniała potrzeba utworzenia placówki szkolnej, w której dzieci mogłyby zdobywać wiedzę. Według metryki szkolnej w roku 1924 w Orłach powstała 4-klasowa Publiczna Szkoła Powszechna. Naukę w wyższych klasach uczniowie musieli kontynuować w innych miejscowościach np. w Żurawicy, gdzie istniała szkoła wyższego stopnia. W celu zapewnienia dzieciom odpowiednich warunków nauki miejscowa społeczność w roku 1926 dokonała zakupu nieruchomości z przeznaczeniem na budynek szkolny.


W okresie drugiej wojny światowej oraz w okresie powojennym w Orłach nadal funkcjonowała 4-letnia szkoła powszechna. Istotne zmiany nadeszły dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku, kiedy to rozpoczęła się akcja budowy nowych szkół (tak zwanych Tysiąclatek - w związku z obchodami w roku 1966 tysiąclecia Polski).


Z tych powodów w Orłach rozpoczęła działalność 8-klasowa szkoła podstawowa, która mieściła się w obecnym budynku szkolnym. Kolejne zmiany przyniósł rok 1999, kiedy to realizując reformę oświatową, w Orłach utworzono 6-klasową szkołę podstawową i 3-letnie gimnazjum (obydwie szkoły mieszczą się w tym samym budynku). We wrześniu 2001 roku oddano do użytku halę sportową.

W roku 2007 w przebudowanym budynku szkolnym utworzono przedszkole samorządowe. Doniosłe zmiany w historii szkoły przyniósł rok szkolny 2011/2012.  Uchwałą Rady Gminy  z   dniem 1 września 2011 roku utworzono Zespół Szkolno-Przedszkolny z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach powstały z połączenia szkół: Gimnazjum Publicznego w Orłach, Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Orłach i Przedszkola Samorządowego w Orłach. W związku z utworzeniem klas integracyjnych przystosowano budynek do potrzeb dzieci niepełnosprawnych,
a także otwarto świetlicę szkolną.

Konkurs „ZOSTAŃ UCZNIEM JANA PAWŁA II”

24 maja nasi uczniowie reprezentowali szkołę w I Edycji Powiatowego Konkursu „ZOSTAŃ UCZNIEM JANA PAWŁA II”, który odbył się w Szkole Podsta...